جنس گاوصندوق – گاو صندوق های سربی

اگر میخواهید با تاریخچه گاوصندوق و جنس گاوصندوق بیشتر آشنا شوید واطلاعات زیادتری کسب کنید. با ما در سیف نیکا فروشگاه گاوصندوق نیکا طباطبایی همراه باشید.

تاریخچه گاوصندوق

اولین جعبه به شکل گاو صندوق های امروزی توسط برادران جاب در سال ۱۸۳۵ میلادی اختراع شد. ولی بنیان اصلی ساخت گاوصندوق به شکل امروزی را براون در سال ۱۸۸۶ بنا کرد. وی با ساخت گاوصندوقی تحت عنوان صندوقچه امن برای ذخیره اسناد نهاد. این گاوصندوق بدلیل استفاده از فلز بسیار ایمن تر از گاوصندوق تولید شده توسط برادران جاب بود. و می توانست در مقابل آتش و سرقت مقاومت قابل ملاحظه ای داشته باشد.

گاوصندوقگاوصندوق کاوه

امروزه در ایران اغلب گاوصندوق ها از جنس بتن ساخته می شود. (حداقل اغلب تولید کنندگان چنین می گویند). بتن در مقابل آتش مقاومت بالایی دارد و موجب می شود دمای بیرون گاوصندوق به درون انتقال پیدا نکند. در نتیجه اسناد و نقدینگی شما سالم می ماند.اما از ابتدا آیا چنین بوده و همه گاوصندوق ها با بتن ساخته می شده؟

گاوصندوق سربی

شاید تا کنون در بین مغازه های قدیمی دیده باشید که جنس گاوصندوق آن از سرب است. بیایید فلز سرب را بررسی کنیم.

سرب یک فلز نرم می باشد که رنگ آن خاکستری مایل به آبی می باشد. نقطه ذوب آن ۳۲۷ درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن ۱۷۴۰ درجه سانتی گراد می باشد. این فلز مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد و در مقابل اسید ها نیز مقاوم است. این فلز بسیار سمی است و چکش کاری آن آسان می باشد. سرب دارای قابلیت زیاد جذب نوترون ها و اشعه گاما است. به همین دلیل، به شکل ورقه های سربی به عنوان سپر تشعشعی به کار برده می شود.

برای تهیه سرب، سنگ سرب را پس از خرد کردن و تغلیظ ابتدا در کوره دوار برشته می کنند. سپس آن را در کوره های تنوره ای احیا می کنند. با این کار سرب خام با درجه خلوص ۹ درصد حاصل می شود. با تصفیه سرب خام، سرب با درجه خلوص ۹۴٫۹۹ درصد به دست می آید.

این مقاله را از دست ندهید :   گاوصندوق تراست

معایب گاوصندوق سربی

گاو صندوق سربی چندین ایراد غیر قابل چشم پوشی دارد. برای همین به مرور زمان جای خود را میان مشتریان و به طبع آن تولیدکنندگان از دست داد.

نسوز نبودن گاوصندوق

همان طور که گفته شد نقطه ذوب سرب ۳۲۷ درجه سانتی گراد می باشد. این نوع گاوصندوق در دمای ۳۲۷ درجه سانتی گراد ذوب می شود. پس در آتش سوزی و دمای بالا قطعا دما را منتقل می کند. بنابراین گاوصندوق سربی صندوقی امن برای نگهداری اسناد و مدارک و پول و… بشمار نمی رود. پس قابلیت نسوز بودن کاملا رد می شود.

سمی بودن سرب

سرب و ترکیبات سرب سمی می باشند و در تماس با پوست و مواد غذایی به کار نمی روند. برای مثال یکی از کاربری های فوق العاده یک گاوصندوق در صنعت زعفران است. کشاورزانی که تولید کننده زعفران هستند گاوصندوق را برای نگه داری زعفران هایشان می خواهند. از آن جا که سرب سمی می باشد، این عزیزان زحمت کش چه رهنمونی را باید اجرا کنند؟

نصب gps روی گاوصندوق

ایده نصب gps روی این نوع گاوصندوق کاملا رد می شود. امروزه gps ها در سیستم ضد سرقت گاو صندوق ها نقش بسیار حیاتی دارند. چون مانع جابجایی های پنهان صندوق ها می شوند. امروزه گاوصندوق بدون gps به عنوان یک گاوصندوق ایمن به حساب نمی آید.

نداشتن فاکتورهای لازم برای خرید گاوصندوق

برای خرید گاو صندوق به مواردی که باید مد نظر شما باشد به ترتیب اولویت اشاره می کنیم:

  • باید خریدار به دنبال گاوصندوقی باشید که نسوز باشد
  • ضد سرقت بودن آن خیلی مهم است
  • سنگینی گاوصندوق بسیار اهمیت دارد

فروشگاه گاوصندوق کاوه دفینه و نیکا همچنین گاوصندوق گنجینه طباطبایی همواره آماده پاسخگویی به شماست